TÜNEL & METRO

TÜNEL & METRO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Havalandırma sistemi Tünel, Metro ve tüm yer altı ulaşım sistemlerinin en hayati parçasıdır.

Tünel havalandırma sistemi,  işletme faaliyetlerinin iç hava kalitesi ve konfor standartlarını sağlamanın yanında, acil durumlarda duman tahliye ve duman yönlendirme amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Tünel sisteminde kullanılan ekipmanlar, acil durum ve kaçış olanaklarındaki zoraki şartlardan dolayı, üst yapı havalandırma ve duman tahliye sisteminden daha farklı standartlar içermektedir.

Elektroteknik Klima, 10 yılı aşkın süredir, Tünel ve Metro havalandırma sistemleri üzerine Ar&Ge faaliyetleri yürütmekte, sistem içerisinde kullanılan en kritik ekipmanların üretimini gerçekleştirmektedir. Ulusal ve uluslararası önemi olan bir çok önemli projede çözüm ortağı olarak yer alarak, bu önemli yatırımların bir parçası olmaktan mutluluk duymaktadır.

ÖNERİLEN SİSTEM EKİPMANLARI

YD400-TN TÜNEL DAMPERLERİ

Tünel damperleri, tünel havalandırma sisteminin en kritik ekipmanlarındandır.

Normal işletme sırasından,By-pass, Basınç Tahliye ve izolasyon damperi olarak faaliyet gösteren bu damperler Acil durum veyangınanındayükseksıcaklıkta fan dayanım süresi boyunca duman tahliye sisteminin bir parçası olarak çalışmaktadır.

2 saat yangına dayanım performansının yanı sıra

  250°C / 1 saat

  250°C / 2 saat

  250°C / 4 saat

  400°C / 2 saat 

süre boyunca sürekli çalışabilmektedir.

Yüksek mekanik ve termal dayanım, yüksek sıcaklıkta çalışabilme ve yangın dayanım sertifikaları mevcuttur.

ÜRÜNLE İLGİLİ BAZI PROJELER

Uskudar Umraniye Metro Hattı

İstanbul Boğazı Avrasya Karayolu Tup Geçit

Ankara M4 Metro Hattı

K200-TN TÜNEL SUSTURUCULARI

Tünel havalandırma sistemlerinde ki günlük işletme ve acil durum duman tahliye tasarımı, güçlü fan ihtiyacını beraberinde Getirmektedir. Havalandırma sistemlerinde konfor kriterleri iç hava kalitesi ile bağlantılı olduğu gibi gürültü faktörüyle de

Ilgilidir. Tünel fanlarının işletme altında, oluşan dirençle ortaya çıkan ses gücünü kabul edilebilir değerlere düşürebilmek için Tunel Susturucuları kullanılır.

Tunel susturucularının, standart kanal tipi susturucu sistemlerinden farklı olarak, termal şoklara, yüksek basınçlara dayanması, yüksek sıcaklık altında yapısal bozukluğa uğramadan performansını sürdürebilmesi, üstün kaplama kalitesi ilekorozif ve rutubetli ortamlarda uzun yıllar çalışabilmesidir.

ÜRÜNLE İLGİLİ BAZI PROJELER

Istanbul Boğazı Avrasya Karayolu Tup Geçit

Istanbul Levent-Ayazağa Metro Hattı

Istanbul Taksim-Kabataş Metro Hattı

BAĞLANTI ve GEÇİŞ PARÇALARI

Tünel havalandırma sisteminin fan, susturucu ve diğer ekipmanlara Bağlantı ve geçişi için kullanılır. Boyutunagöre 4 – 8 mm arası değişen gövdekalınlıklarındaözelalışımlıçeliktenüretilmektedir. Özel sertifikalı kaynak teknolojisi ile üretilir,

Ağır Sanayi özel boya sistemi veya galvaniz kaplama ile yüzek işlemi sonlandırılır.

Fan sistemine müdahale edebilmek için opsiyonel olarak bakıp kapağı üzerinde bulunur.

ÜRÜNLE İLGİLİ BAZI PROJELER

Istanbul Boğazı Avrasya Karayolu Tup Geçit

Istanbul Levent-Ayazağa Metro Hattı